fredagen den 12:e september 2008

Bara en av fem lunnefåglar överlever

Bara 20 procent av årets lunnefågelungar kommer att överleva. Det dystra beskedet ger Erpur Snær Hansen, biolog vid Náttúrustofan Suðurlands som har övervakat 226 lunnefågelbon under sommaren.

"De som är kvar nu är så små att det inte finns mycket hopp om livet för dem ute till havs. Skälet till den dåliga kläckningen i år verkar vara att det inte finns tillräckligt mycket sill och då dör fåglarna av hunger", säger han till Fréttablaðið.

Tobisfiskar utgör lunnefåglarnas huvudföda. Men de verkar flytta norrut för att hitta kallare vatten när havstemperaturen stiger på grund av den globala uppvärmningen.

"Det var inte många lunnefåglar i år. Nästan alla är döda", säger Erpur Snær Hansen.

Antalet lunnefåglar som överlever har minskat dramatiskt de senaste åren. Årets antal väntas bli det lägsta på 50 år.

Här och här kan du läsa mer om det minskande antalet lunnefåglar.

3 kommentarer:

stellabystarlight sa...

Hej, jag undrar (inte på tal om Lunnefåglar egentligen) om du har något tips på var man kan vända sig om man skulle vilja gå tex en heltids/ kvällskurs i Isländska på Island? Någon hemsida eller så? (:
Ha det!
Sara

stellabystarlight sa...

Hej, jag undrar (inte på tal om Lunnefåglar egentligen) om du har något tips på var man kan vända sig om man skulle vilja gå tex en heltids/ kvällskurs i Isländska på Island? Någon hemsida eller så? (:
Ha det!
Sara

Islandsbloggen sa...

Hej!
Háskóli Íslands (www.hi.is) arrangerar heltidskurser i isländska för studenter från utlandet. Här (http://www.hi.is/is/hugvisindasvid_deildir/islensku_og_menningardeild/ritlist/nam/stundatoflur) kan du kolla på scheman, men hemsidan är hopplös så det smidigaste är kanske att mejla någon där för mer info om utbildningarna.
Alþjóðahús (www.ahus.is) i Reykjavík har massor av kvällskurser i isländska, vissa är anpassade efter studenternas modersmål. De verkar vara rätt intensiva och inte särskilt dyra. Här (http://www.ahus.is/en/41.html) hittar du info om en massa olika kurser samt kontaktpersoner för undervisning i isländska utanför Reykjavík. På samma sida finns även länkar till två nätbaserade grundkurser i isländska.
Lycka till!