söndagen den 8:e februari 2009

Favoritplatser på Island - 6: Seyðisfjörður

Från Egilsstaðir klättrar vägen brant uppför Fjarðarheiði för att snart göra sällskap med sjön Heiðarvatn och vattenfallen Mulafoss och Gufufoss på en minst lika hisnande väg nedåt mot Seyðisfjörður.

Drygt 700 personer bor i den kanske mest säregna staden i östfjordarna. Seyðisfjörður fick handelsrättigheter 1848 men det var först senare som sillen la grunden för en blomstrande ekonomi. Handeln lockade hit norska köpmän som byggde sina hus i trä - vilket gör att bebyggelsen i Seyðisfjörður har annorlunda karaktär jämfört med andra fiskelägen på östkusten.

Den långa fjorden har alltid inneburit ett visst skydd för busväder. Under andra världskriget användes hamnen av den amerikanska och brittiska marinen. Vid ett tyskt flyganfall 1944 sänktes oljetankern El Grillo. Fartyget ligger fortfarande kvar på botten av fjorden - en boj markerar platsen och längs med Hafnargata står en ensam kanon som räddats från vraket.

Östfjordarna var platsen för flera dramatiska händelser under krigsåren. I januari 1942 omkom nio brittiska soldater sedan de gått vilse i en snöstorm vid Reyðarfjörður. Omkring 45 personer överlevde dramat i stormen. De omkomna är begravda på kyrkogården i Reyðarfjörður ett par fjordar söder om Seyðisfjörður.

Seyðisfjörður är tyvärr en plats där lavinfaran ofta är stor. Stadskärnan omges nämligen av branta bergssluttningar. 1885 omkom 24 personer efter att en lavin från Bjólfur krossat flera hus och till och med dragit med sig byggnader ut i fjorden.

1996 jämnade en lavin en fabrikslokal med marken. Ingen människa skadades. Vid kyrkan finns ett monument byggt av balkar som böjdes av lavinen.

Förutom charmerande kvarter och vackra omgivningar finns det en hel del att göra i Seyðisfjörður. Stadens kulturliv har ett gott anseende - här finns Europas minsta biograf Mini-Ciné som också är ett trevligt fik, kulturfestivalerna Á Seyði och Lunga, ett par museer, sommarkonserter vid Bláa kirkjan och kulturhuset Skaftfell.

Den som vill äta och sova gott behöver inte heller bli besviken - Hótel Aldan är ett av Islands mysigaste.

Här kan du läsa mer om Mini-Ciné.

Inga kommentarer: