
Eddagalan sänds i år för första gången på Stöð 2 sedan RÚV dragit sig ur på grund av kostnadsskäl. Det blir också en annorlunda tillställning i den bemärkelsen att nomineringstiden förlängdes. När den egentliga tidsfristen gick ut i oktober hade nämligen bara en enda isländsk film haft premiär, skräckfilmen Reykjavík Whale Watching Massacre som får nöja sig med en enda nominering för bästa kostym.
Georg Bjarnfreðarsons äventyr dominerar alltså galan helt och hållet. Det är dock inget rekord för en enskild film eller tv-program. Baltasar Kormákurs Brúðguminn fick nämligen inte mindre än fjorton nomineringar av Íslenska kvikmynda- og sjónvarpsakademían.
Bjarnfreðarson är nominerad till bästa film tillsammans med Friðrik Þór Friðrikssons Mamma Gógó och Hilmar Oddssons Desember.
Mamma Gógó har åtta nomineringar och Desember fem. Þorfinnur Guðnasons och Andri Snær Magnasons dokumentär Draumalandið har fyra nomineringar och Friðrik Þór Friðrikssons Sólskinsdrengurinn två.
Här är samtliga nominerade:
Årets film:
Bjarnfreðarson
Desember
Mamma Gógó
Årets dramaserie:
Áramótaskaup Sjónvarpsins 2009
Ástríður
Fangavaktin
Hamarinn
Réttur
Årets kortfilm:
Epik Feil
Far Away War
Góða ferð
Njálsgata
Reyndu aftur
Årets barn:
Algjör Sveppi og leitin að Villa
Á uppleið
Latibær
Skoppa og Skrítla í bíó
Stundin okkar
Årets nöjesprogram:
Gettu betur
Logi í beinni
Popppunktur
Söngvakeppni Sjónvarpsins 2009
Útsvar
Årets nyhets- och intervjuprogram:
Fréttaaukinn
Silfur Egils
Sjálfstætt Fólk
Spjallið með Sölva
Út og suður
Årets kultur- och livsstilsprogram:
Atvinnumennirnir okkar
Kiljan
Monitor
Nýtt útlit
Persónur og leikendur
Årets tv-personlighet:
Bogi Ágústsson
Egill Helgason
Eva María Jónsdóttir
Sölvi Tryggvason
Þóra Arnórsdóttir
Årets dokumentär:
Alfreð Elíasson og Loftleiðir
Draumalandið
Hrunið
Kraftur - Síðasti spretturinn
Sólskinsdrengurinn
Årets kvinnliga huvudroll:
Ilmur Kristjánsdóttir (Ástríður)
Jóhanna Vigdís Arnardóttir (Réttur)
Kristbjörg Kjeld (Mamma Gógó)
Laufey Elíasdóttir (Desember)
Margrét Helga Jóhannsdóttir (Bjarnfreðarson och Fangavaktin)
Årets manliga huvudroll:
Björn Hlynur Haraldsson (Hamarinn)
Jón Gnarr (Bjarnfreðarson och Fangavaktin)
Jörundur Ragnarsson (Bjarnfreðarson och Fangavaktin)
Magnús Jónsson (Réttur)
Pétur Jóhann Sigfússon (Bjarnfreðarson och Fangavaktin)
Årets kvinnliga biroll:
Guðrún Gísladóttir (Desember)
Herdís Þorvaldsdóttir (Hamarinn)
Tinna Gunnlaugsdóttir (Réttur)
Tinna Hrafnsdóttir (Hamarinn)
Þóra Karitas Árnadóttir (Ástríður)
Årets manliga biroll:
Björn Thors (Fangavaktin)
Gunnar Hansson (Fangavaktin)
Ólafur Darri Ólafsson (Fangavaktin)
Rúnar Freyr Gíslason (Ástríður)
Stefán Hallur Stefánsson (Desember)
Årets manus:
Jóhann Ævar Grímsson, Jón Gnarr, Jörundur Ragnarsson, Pétur Jóhann Sigfússon och Ragnar Bragason (Bjarnfreðarson)
Jóhann Ævar Grímsson, Jón Gnarr, Jörundur Ragnarsson, Pétur Jóhann Sigfússon och Ragnar Bragason (Fangavaktin)
Ilmur Kristjánsdóttir, Katla Margrét Þorgeirsdóttir, Sigurjón Kjartansson och Silja Hauksdóttir (Ástríður)
Årets foto:
Ari Kristinsson (Mamma Gógó)
Bergsteinn Björgúlfsson (Bjarnfreðarson)
Karl Óskarsson (3 Seasons in Hell)
Årets musik:
Hilmar Örn Hilmarsson (Mamma Gógó)
Jórunn Viðar (Orðið tónlist)
Valgeir Sigurðsson (Draumalandið)
Årets scenografi:
Árni Páll Jóhannsson (Mamma Gógó)
Júlía Embla Katrínardóttir och Sveinn Viðar Hjartarson (Bjarnfreðarson)
Sveinn Viðar Hjartarson och Júlía Embla Katrínardóttir (Fangavaktin)
Årets kostym:
Helga I. Stefánsdóttir (Mamma Gógó)
Helga Rós V. Hannam (Bjarnfreðarson och Fangavaktin)
María Valles (Reykjavík Whale Watching Massacre)
Årets smink:
Áslaug Dröfn Sigurðardóttir (Bjarnfreðarson)
Fríða María Þórðardóttir (Mamma Gógó)
Ragna Fossberg (Áramótaskaupið 2009)
Årets ljud:
Gunnar Árnason (Hamarinn)
Kjartan Kjartansson och Björn Viktorsson (Draumalandið)
Kjartan Kjartansson, Steingrímur E. Guðmundsson och Björn Viktorsson (Sólskinsdrengurinn)
Årets klippning:
Elísabet Ronaldsdóttir (Desember)
Sverrir Kristjánsson och Guðni Halldórsson (Fangavaktin)
Þuríður Einarsdóttir (Sólskinsdrengurinn)
Årets regi:
Friðrik Þór Friðriksson (Mamma Gógó)
Ragnar Bragason (Bjarnfreðarson och Fangavaktin)
Þorfinnur Guðnason och Andri Snær Magnason (Draumalandið)
När Næturvaktin förvandlas till The Night Shift genomgår också karaktärerna en rejäl förvandling. Georg Bjarnfreðarson blir survivalist i stället för kommunist, Daníel Sævarsson en hunkig tjejtjusare i stället för floppad ångestbomb och Ólafur Ragnar döps om till Tommy men ska även i den amerikanska versionen vara en naiv stackare som drömmer om framgång och jobbar som manager för något hopplöst dussinband.
Bensinstationen flyttar från Laugavegur i Reykjavík till en av Los Angeles förorter. Adam Barr har skrivit manus till pilotavsnittet. Han har tidigare skrivit för "Will & Grace" och "Desperate Housewives".

Regissören Ragnar Bragason tillhör dem som har riktat hård kritik mot regeringens beslut att banta stödet till isländska film- och tv-produktioner. Som ett led i kampen för att få tillbaka bidragen spelades sju miniatyravsnitt av Næturvaktin in för att påminna publiken om vikten av inhemsk film och tv, skriver Morgunblaðið.
Här kan du läsa Islandsbloggens recension av Fangavaktin, här recensionen av Draumalandið, här mer om Eddagalan och här mer om filmstödet.