Harpa har redan kostat skattebetalarna 28 miljarder isländska kronor. Och dyrare blir det. Konserthusets ägarbolag Austurhöfn måste låna ytterligare 730 miljoner från staten och kommunen. Lånet är en brygga i väntan på nytt kapital.
När kontraktet om att bygga Harpa undertecknades våren 2002 var prislappen 6 miljarder isländska kronor. Nu har konsert- och kongresshuset kostat skattebetalarna 27,7 miljarder. Och kostnaderna fortsätter att skjuta i höjden.
Den bryggfinansiering som Austurhöfn tidigare säkrat från Arion banki, Íslandsbanki och Landsbanki har ett tak på 1,7 miljarder. Det räcker inte. Därför lånar staten och Reykjavíks kommun ut ytterligare 730 miljoner isländska kronor till Austurhöfn.
Räntan löper på ett år och räntan är enligt Fréttablaðið 7 procent. Förhoppningen är att kunna dra in nytt kapital genom en nyemission under nästa år. Då tros det ekonomiska läget vara mer gynnsamt. I dag tycks intresset för att pumpa in mer pengar i Harpa vara begränsat.
Bygget av Harpa avstannade tillfälligt i samband med finanskrisen. Det fanns inte längre några pengar för att slutföra projektet. I stället fick staten och kommunen träda in. I dag ägs Harpa av Austurhöfn, ett bolag som till 54 procent ägs av staten och 46 procent av kommunen. Den årliga kostnaden är 960 miljoner - och kommer att följa ägarna i 35 år.
Det nya lånet klubbades med fyra röster mot en i kommunstyrelsen. För ett definitivt beslut måste även kommunfullmäktige säga ja. Regeringen ska också ha ställt sig bakom lånet, skriver Fréttablaðið.
Harpa väntas i år gå med 160 miljoner isländska kronor i förlust. Nästa år beräknas tappet uppgå till 7 miljoner för att vända till en vinst på 20 miljoner år 2013. Men den vinsten kan vara hotad, rapporterar Morgunblaðið. Austurhöfn har nämligen budgeterat med en årlig fastighetsskatt på 160 miljoner, men den tros i stället landa på 290 miljoner.
En rapport från Háskóli Íslands hävdar dock att Harpa inte ska fortsätta att vara en belastning för skattebetalarna. Inräknat alla kringintäkter väntas konsert- och kongresshuset dra in omkring en miljard isländska kronor om året. Men om fler utländska gäster än beräknat besöker Harpa blir intäkterna ännu större.
Ett avtal om bygget av ett lyxhotell bredvid Harpa väntas bli klart före årsskiftet. Det bästa budet på tomten, 1,8 miljarder, kom från schweiziska World Leisure Investment. Hotellet kommer att ingå i kedjan Marriott, ha omkring 260 rum och öppna våren 2015, uppger Morgunblaðið.
Här kan du läsa mer om Harpa.

Inga kommentarer:
Skicka en kommentar