fredagen den 20:e januari 2012

Sex av tio islänningar emot EU-medlemskap

EU-motståndet på Island ökar. Nu är 63 procent av islänningarna emot ett inträde i unionen. Det visar en gallupmätning utförd på uppdrag av Heimssýn. Dessutom vill en majoritet behålla kronan i stället för att införa euron. Samtidigt medger Gröna vänsterns ledare Steingrímur J. Sigfússon att förhandlingarna om medlemskap har inneburit betydligt fler och svårare kompromisser för partiet än han räknade med när regeringssamarbetet med Socialdemokraterna inleddes.

Opinionsundersökningen gjordes mellan oktober och december. Den visar att 63 procent av islänningarna är emot EU-medlemskap och 37 procent är för medlemskap. Motståndet mot inträde i unionen har ökat med 6 procentenheter jämfört med den senaste mätningen som gjordes för ett halvår sedan.

En annan opinionsmätning utförd av MMR på uppdrag av Andríki visar att 28,2 procent av de tillfrågade vill införa euron som valuta på Island. En majoritet, 51,9 procent, vill behålla kronan medan 20 procent varken är för eller emot euron.

Attityden till euron följer samma mönster som inställningen till EU-medlemskap. I Reykjavíkområdet, bland höginkomsttagare och högskoleutbildade är fler positiva till euron. Bönder, sjömän, personer bosatta på landsbygden, låginkomsttagare och yngre är de som i störst utsträckning vill behålla kronan.

Icesave-tvisten och makrillkriget bidrar sannolikt till att intresset för att gå med i EU alltjämt är svalt. Dispyten om Landsbankis verksamhet i Storbritannien och Nederländerna lär inte vara över inom det närmaste året, och utsikterna för att nå en överenskommelse om makrillfisket i Nordostatlanten tycks små. Så länge frågorna inte är lösta lär EU-anhängarna ha en tuff uppgift att försöka vända opinionen.

Vigdís Hauksdóttir, alltingsledamot för Framstegspartiet, hävdade i alltinget i går att opinionsmätningarna visade att islänningarna saknar förtroende för regeringens Europapolitik och dess förmåga att representera Islands intressen i förhandlingarna med unionen. Statsminister Jóhanna Sigurðardóttir svarade att hon litade på medborgarnas omdöme i frågan och att medlemskapet blir deras sak att avgöra i en folkomröstning. Vigdís Hauksdóttir kontrade med att undra varför islänningarna inte fick chansen att säga sitt om själva medlemsansökan.

Att regeringen är splittrad i frågan om medlemskap har kanske varit allra svårast att hantera för Steingrímur J. Sigfússon, ordförande för Gröna vänstern. Samtidigt som en ansökan om EU-medlemskap ingår i regeringsförklaringen hyser hans parti också några av alltingets mest uttalade EU-kritiker och det var detta motstånd partiet gick till val på. Han har också förlorat flera mandat i alltinget när ledamöter valt att hoppa av i protest mot den rödgröna koalitionens Europapolitik. Inte minst var tonläget högt vid nyår när fiske- och jordbruksministern Jón Bjarnason tvingades bort från regeringen - åtminstone enligt honom själv enbart på grund av hans EU-motstånd.

I Bændablaðið säger Steingrímur J. Sigfússon att kompromisserna i regeringssamarbetet blivit mycket svårare än han trodde, och att Gröna vänstern tvingats till fler och mer långtgående kompromisser än han räknat med.

När det gäller inställningen till EU-medlemskap är dock Steingrímur J. Sigfússon överens med Jón Bjarnason: Islands intressen försvaras bäst utanför unionen, och det är också en åsikt som har blivit starkare under mandatperioden. Därför anser han också att det kan vara av vikt att Gröna vänstern alltjämt basar över det departement där förhandlingarnas svåraste frågor finns: Fisket, jordbruket och glesbygdspolitiken. Men Steingrímur J. Sigfússon anser däremot inte att det vore riktigt att i dagsläget dra tillbaka ansökan om medlemskap.

Islands förhandlingar om EU-medlemskap har hittills inte resulterat i några betydande framsteg. Överläggningarna inom de tuffaste områdena har heller inte påbörjats. Jóhanna Sigurðardóttirs tidsplan har också spruckit gång på gång i takt med att förhandlingarna dragit ut på tiden. I dagsläget tror inte regeringen på en folkomröstning om inträde i unionen före nästa alltingsval våren 2013. Vid ett regeringsskifte och en borgerlig majoritet i parlamentet är det inte osannolikt att förhandlingarna avbryts och Islands ansökan om medlemskap dras tillbaka.

Här kan du läsa mer om Island och EU.

0 kommentarer: