Fjällräven är något av Islands urinvånare. Räven är det enda fyrfota däggdjuret som tagit sig till ön på egen hand och som fanns där när de första människorna befolkade Island.
Under de senaste åren har beståndet växt i takt med att jakten på räv minskat. Många kommuner har slopat skottpengarna på räv som ett led i att få finanserna i balans efter bankkollapsen. Stammen tros nu uppgå till närmare 10 000 djur.
Räven är dock inte uppskattad av alla. På många håll ses den som ett hot mot fågellivet. Den finns nu över hela landet och observeras regelbundet även i Reykjavíks utkanter.
Melrakkasetur Íslands bedriver med bas i Súðavík i Västfjordarna forskning om fjällräven. Undersökningarna är framför allt förlagda till det obefolkade Hornstrandir i nordväst.
Nu vill Melrakkasetur Íslands att fjällräven ska bli Islands eller Västfjordarnas symboldjur. I årsrapporten, som Bæjarins Besta tagit del av, motiveras valet av fjällräven med att djurets levnadssätt kan jämföras med islänningarnas:
"Räven kan bli en symbol för allt det naturliga och isländska. Den lever sunt och visar måttfullhet när det finns tillräckligt av allt, och klarar sig med förnuft och måttfullhet när kyla och hunger gör sig påmind. Vi kan lära mycket av detta lilla djur och det är vår uppgift att låta folket lära känna det bättre."Här kan du läsa mer om fjällräven.

Inga kommentarer:
Skicka en kommentar