Iceland Express hade ett dystert 2011 kännetecknat av stora förseningar och mångmiljonförluster. Systerbolaget Astraeus gick i konkurs och ägarna tvingades pumpa in pengar i Iceland Express för att hålla bolaget i luften. Ett av huvudskälen till förlusterna var en satsning på flyg till USA. Inte en enda av turerna hade tillräckligt många passagerare för att gå runt.
I somras blev konkurrensen ännu tuffare när nykomlingen Wow Air lanserades - ett flygbolag med en hel del tidigare Iceland Express-anställda på lönelistan. Genom en rejäl bantning av linjenätet och en ny underentreprenör, Holiday Czech Airlines, var det tänkt att 2012 skulle bli ett år då Iceland Express skulle samla kraft. I någon bemärkelse har det fungerat. Bolaget var sommarens punktligaste av alla som flyger till eller från Keflavík. Men konkurrensen har varit hård.
Tonläget mellan lågpriskonkurrenterna har varit uppskruvat. Redan när det stod klart att Iceland Express vd Matthías Imsland gick direkt över till Wow Air haglade anklagelserna om utnyttjande av konfidentiell information. Wow Air anklagade i sin tur i somras Iceland Express för att avlyssna medarbetarnas radiotrafik på flygplatsen i Keflavík. Bolaget surnade också till över att Iceland Express räknade passagerare på Wow Airs flygningar, och kom fram till att beläggningen ofta var låg.
Skúli Mogensen, som möjligen håller på att växa fram till den mest profilerade isländske investeraren efter krisen, köper nu Iceland Express linjenät, varumärke och goodwill. Wow Air kommer alltså, om konkurrensmyndigheterna godkänner affären, snart att omfatta bägge bolagens verksamhet. Varumärket Iceland Express kommer att leva vidare och kunderna ska inte påverkas av köpet.
En del av Iceland Express anställda kommer att förlora sina jobb. Hur många är dock oklart.
Skúli Mogensen säger till Vísir att de bägge bolagen tillsammans har det passagerarunderlag som gör det möjligt att erbjuda både låga priser och god service. Han berättar vidare att Wow Air flörtat med Iceland Express en längre tid, och att det gick väldigt snabbt att komma överens om villkoren för affären när parterna väl började förhandla.
Affären innebär att en annan investerare, styrelseordföranden Pálmi Haraldsson, försvinner från flygbranschen. Han skriver i ett pressmeddelande att Iceland Express hade behövt ytterligare kapitaltillskott för att inte krascha. Han kommer nu att avveckla de delar av bolaget som inte ingår i köpet.
Frågan är hur snabbt den avvecklingen går och hur djupa de ekonomiska problemen är. Ett av Iceland Express plan hindrades i dag från att starta från flygplatsen i Keflavík på grund av obetalda landningsavgifter. Flyget kommer inte i luften förrän avgifterna är betalda, rapporterar Víkurfréttir.
Frågan är hur snabbt den avvecklingen går och hur djupa de ekonomiska problemen är. Ett av Iceland Express plan hindrades i dag från att starta från flygplatsen i Keflavík på grund av obetalda landningsavgifter. Flyget kommer inte i luften förrän avgifterna är betalda, rapporterar Víkurfréttir.
Iceland Express lyfte första gången från Keflavík den 27 februari 2003. Inledningsvis trafikerade bolaget Köpenhamn och London. Iceland Express var det första lågprisbolaget som på allvar kunde utmana Icelandair, och därmed tvinga ner priserna.
I år kommer Iceland Express att transportera närmare en halv miljon passagerare. Bolaget har på grund av hård konkurrens och dålig beläggning slutat flyga till Sverige.
Här kan du läsa mer om Iceland Express.

Inga kommentarer:
Skicka en kommentar