torsdag 15 maj 2014

Ljus framtid till val i nio isländska kommuner

Ljus framtid kandiderar till fullmäktige i nio isländska kommuner. Piratpartiet ställer upp i fyra kommuner och Gryning i tre. Samtliga kommuner som nykomlingarna kandiderar i är storkommuner främst inom Reykjavíkområdet.

I förra årets parlamentsval tog två nya partier plats i alltinget, Ljus framtid och Piratpartiet. Bägge har sedan dess gått framåt i opinionen. Nu siktar de på att ta sig in i fullmäktige i flera isländska storkommuner.

Ljus framtid ställer upp i nio kommuner: Akureyri, Akranes, Árborg, Garðabær, Hafnarfjörður, Ísafjörður, Kópavogur, Reykjavík och Snæfellsbær.

Piratpartiet går till val i fyra kommuner: Hafnarfjörður, Kópavogur, Reykjanesbær och Reykjavík.

Gryning klarade inte femprocentsspärren till alltinget, men har precis som Ljus framtid och Piratpartiet ambitionen att bli ett rikstäckande parti. Gryning kandiderar i år till fullmäktige i Akureyri, Kópavogur och Reykjavík. I huvudstaden har partiet skapat en app för den som vill följa alla nyheter om Gryning.