
Marsvädret på Island var ganska normalt. Temperaturerna låg omkring snittet för den senaste tioårsperioden. Men som vanligt var det många tvära kast mellan värme och kyla. Skillnaden mellan månadens högsta och lägsta temperatur var över 40 grader.
Den gångna vintern var alltså något varmare än normalt i Reykjavík. Medeltemperaturen under december, januari, februari och mars - den period som Veðurstofa Íslands definierar som vinter - var 1,3 grader. Det var 1,3 grader varmare än genomsnittet för jämförelseperioden 1961 till 1990. I Akureyri var snittet -0,4 grader - vilket även det var 1,3 grader över medel.
Vintervädret gick i vågor. Under december och första halvan av januari var det klart varmare än normalt. Därefter blev det under en period betydligt kallare.
Både Reykjavík och Akureyri fick den gångna vintern mer nederbörd än vanligt.
Året har börjat med snittemperaturer omkring nollgradigt. Under de tre första månaderna var medeltemperaturen i Reykjavík 0,9 grader - vilket var 0,8 grader över snittet för perioden 1961 till 1990. I Akureyri var snittet -0,7 grader - vilket var 1 grad över medel.
I mars var medeltemperaturen i Reykjavík 1,2 grader - något som betydde ett snitt på 0,7 grader över medelvärdet för jämförelseperioden 1961 till 1990. I Stykkishólmur var snittet 0,3 grader (+1,1), i Bolungarvík -0,3 grader (+1,3), på Grímsey 0,4 grader (+2,2), i Akureyri 0 grader (+1,3), i Egilsstaðir 0,1 grader (+1,5), i Dalatangi 2,0 grader (+1,9), i Teigarhorn 1,5 grader (+1,1), i Höfn 2,1 grader (jämförelse saknas), på Stórhöfði på Hemön 2,1 grader (+0,4), i Hveravellir -4,9 grader (+1,1) och i Árnes -0,1 grader (+0,7).
Kallast var det i Svartárkot. Den 8 mars sjönk temperaturen till -29,8 grader. Och snittet var -4,3 grader - den lägsta siffran i befolkade områden. Ännu kallare var det dock vid Sáta, -6,3 grader.
Månadens högsta temperatur uppmättes i Kvísker den 26 mars. Då var det 13,7 grader. Högsta snittet hade Surtsey med 3,1 grader.
I Stykkishólmur föll hela 116,4 millimeter nederbörd - vilket var klart över snittet. I andra städer var mängden nederbörd mer normal. I Reykjavík uppmättes 91,5 millimeter nederbörd, i Akureyri 42,9 millimeter och i Höfn 116,1 grader.
Reykjavík hade 108,4 soltimmar i mars. Det var något färre än normalt. I Akureyri syntes däremot solen till i 93,8 timmar - vilket var mer än vanligt.
Här kan du läsa mer om vädret på Island.