tisdag 4 mars 2008

Arnaldur är islänningarnas favorit

Arnaldur Indriðason är Islands bästa författare i dag. I en undersökning gjord av Fréttablaðið har fyra av tio islänningar den framgångsrike kriminalförfattaren som sin favorit.

800 personer intervjuades om sin favoritförfattare. 38,7 procent av dem som svarade valde Arnaldur Indriðason. Vinnaren är något mer populär bland kvinnor än män. Tvåa blev Einar Már Guðmundsson med 7,7 procent, och 6,3 procent föredrog Einar Kárason.

Deckarkungen gläder sig över resultatet. "Jag har alltid sagt att jag först och främst skriver för isländska läsare", säger den internationellt framgångsrike författaren.

Arnaldur Indriðasons senaste roman Harðskafi, som kom ut strax före jul, har redan sålt i drygt 30 000 exemplar, något som innebär att var tionde islänning äger boken. Läs mer om det här.

Foto: Cato Lein/Norstedts