Entreprenören Sigurður Sigurðsson har uppfunnit en örtblandning som han säger har samma effekt som impotensläkemedlet Viagra. Den påstådda underkuren kallar han för Eillistopparann skriver Dv.is.
Sigurður Sigurðsson hävdar dessutom att örtblandningen har positiva hälsoeffekter för kroppen. För den som är tveksam och har vägarna förbi Dalbæjar vid Snæfjallaströnd är det bara att komma och testa: "De som kommer hit och smakar blir inte besvikna", säger han.
Men någon massproduktion av Eillistopparann lär knappast bli aktuell, även om Sigurður Sigurðsson säger att efterfrågan bland lokalbefolkningen är stor. Enligt uppfinnaren själv växer mirakelörterna nämligen ofta svårtillgängligt i Västfjordarna, minst 300 meter över havet på platser där det snöar mycket på vintern.