måndag 28 april 2008

Nöjesnytt gånger tre

Den isländska barn- och ungdomsfilmen Duggholufólkið, No Network, vann Cifej-priset under filmfestivalen i norska Kristiansand i helgen. Drygt 60 filmer tävlade i samma kategori, skriver Dv.is.

Det är andra gången på kort tid som regissören Ari Kristinsson hyllas. Nyligen fick Duggholufólkið pris även vid filmfestivalen Sprockets i Toronto.

Här kan du läsa mer om Duggholufólkið och titta på en trailer för filmen.

Sigur Rós har bokat in ytterligare en konsert i Skandinavien i sommar. Den 9 augusti spelar bandet på Beatday-festivalen i Köpenhamn. Dagen innan spelar de på Way Out West i Göteborg.

Under en kort tid fanns en video på Youtube där Islands bidrag till Eurovision Song Contest, Euroband, gjorde "Hey hey hey we say ho ho ho" av Merzedes Club, den låt som kom tvåa i den isländska finalen. Av någon anledning är det framträdandet nu borttaget.

Men på Eurobands Youtube-sida finns en del annat skojigt. Bland annat intervjuer, live-framträdanden och bakom kulisserna på inspelningen av videon till "This Is My Life".

Videon till "This Is My Life" kan du se här.