onsdag 18 juli 2018
Isländsk bonde slår hö i frost mitt i sommaren
Vid tvåtiden i går natt stannade bonden Unnsteinn Hermannsson till och tittade förundrat på resultatet av de senaste timmarnas arbete. Gräset han hade slagit på vallen i Laxárdalur utanför Búðardalur var täckt av frost. Och på traktorn hade delar frusit till is.
Till skillnad från svenska bönder har isländska kollegor inte kunnat klaga på torka. På västra Island har sommaren hittills varit såväl ovanligt blöt som ovanligt kall. Under gårdagen var det dock som mest omkring 15 grader och sol i Unnsteinn Hermannssons trakter - vilket gjorde tisdagen till en av årets varmaste dagar.
Kyligare var det i måndags. På nätterna är det visserligen inte helt ovanligt att temperaturerna sjunker under noll även under sommaren. Det brukar dock främst ske på höglandet och på gårdar på högre höjd.
I videon ovan kan du följa Unnsteinn Hermannssons förvåning över upptäckten att det var frost i det gräs han nyss slagit.
Här kan du läsa mer om sommarvädret på Island.
Etiketter:
Búðardalur,
väder,
Youtube