tisdag 3 juli 2018

Nu blir det ännu dyrare att parkera vid Þingvellir

Nu kostar det 750 isländska kronor att parkera vid Þingvellir. Det är en höjning av parkeringsavgiften med 50 procent. Samma prishöjning görs för dyk i Silfra. Där betalar arrangörerna nu 1 500 isländska kronor för varje deltagare. Samtidigt slopas besöksavgifterna för toaletterna vid besökscentrumet på Þingvellir. Det uppger nationalparken i ett pressmeddelande.

För drygt två år sedan infördes parkeringsavgifter vid Þingvellir. Då kostade det 500 isländska kronor att ställa bilen i ett dygn.

Vid månadsskiftet höjdes priserna. Nu kostar det 750 isländska kronor att parkera bilen vid Þingvellir. För jeepar och fordon som tar fler än åtta passagerare är priset 1 000 kronor. Bussar betalar 1 800 eller 3 500 kronor beroende på storlek.

Det blir också dyrare för de företag som arrangerar dykning i Silfra. Här höjs avgifterna för varje deltagare också med 50 procent - från 1 000 till 1 500 isländska kronor.

Samtidigt som priserna höjs slopas en avgift. Toaletterna vid besökscentrumet är inte längre avgiftsbelagda.

Här kan du läsa mer om parkeringsavgifterna vid Þingvellir.