torsdag 7 februari 2019

Rekordmånga dagar med nederbörd i Reykjavík 2018

Hela 261 dagar med nederbörd noterades i Reykjavík 2018. Det är det högsta antalet nederbördsdagar någonsin. Det var framför allt mycket regn som föll i Reykjavík. Snödagarna var något färre än normalt. Dessutom var det ett ovanligt solfattigt år i den isländska huvudstaden. Det visar statistik från Veðurstofa Íslands.

2018 går på nordöstra och östra Island till historien som ett ganska varmt år. Men i sydväst - och inte minst i Reykjavík - är historien annorlunda. Visserligen var året som helhet ganska milt. Sommaren var dock betydligt svalare än normalt. Och det var nederbörden som kom att prägla väderleken i Reykjavík.

Under året hade Reykjavík 261 dagar med nederbörd. Det är det högsta antalet blöta dagar någonsin. Det gamla rekordet var från 1953 och 1989. Då registrerades 255 nederbördsdagar i Reykjavík.

Reykjavík fick under året totalt 1 054,9 millimeter nederbörd. Det är klart över genomsnittet. Men vid sju tidigare tillfällen har årsnederbörden varit större. Det var dock långt ifrån någon hög siffra på riksnivå. Vid Írafoss föll 2 191 millimeter nederbörd.

Ytterligare ett nederbördsrekord slogs dock i den isländska huvudstaden. Inom loppet av två dygn - mellan 16 och 18 november - föll 83,2 millimeter regn i Reykjavík. Aldrig tidigare har det regnat så mycket på 48 timmar i staden.

Också i Akureyri var 2018 ett ovanligt nederbördsrikt år. Där noterades 209 dagar med nederbörd - men rekordet är 224 nederbördsdagar och sattes 2014.

Akureyri fick 695,9 millimeter nederbörd - vilket också det är klart över genomsnittet. Den största mängden nederbörd på ett dygn kom den 30 november. Då föll 37,1 millimeter snö. Samma dag var snödjupet i Akureyri 75 millimeter. Aldrig tidigare har snötäcket i staden varit så djupt i november.

Dagens därpå sattes 2018 års nederbördsrekord. Den 1 december föll 134,7 millimeter nederbörd i Neskaupstaður.

Det största snödjupet under 2018 uppmättes dock den 4 december. Då låg det 109 centimeter snö vid Skeiðsfossvirkjun.

I Reykjavík var 2018 även ovanligt solfattigt. Under året registrerades 1 162,8 soltimmar - vilket var 106 timmar färre än jämförelseperioden 1961 till 1990. Så sällsynt har inte solsken varit i staden sedan 1992. Det var framför allt de två första sommarmånaderna som var mulna. Antalet soltimmar i juni var det lägsta sedan 1914. Akureyri hade 1 016,7 soltimmar. Det var 28 timmar färre än medelvärdet.

Årets högsta temperatur var 24,7 grader och uppmättes i Patreksfjörður den 29 juli. Det är allt annat än vanligt att det är varmast i Västfjordarna. Samma dag var det 23,5 grader i Reykjavík, vilket var den högsta temperaturen i staden. I Akureyri var det varmast den 27 juli med 20,5 grader.

Kallast var det den 21 januari då det var -25,6 grader i både Svartárkot och vid Mývatn. Samma dag uppmättes också årets lägsta temperatur i Akureyri, -13,6 grader. I Reykjavík var det kallast den 19 januari, -9,0 grader.

Surtsey hade årets högsta medeltemperatur med 6,3 grader. Lägsta snittet hade Brúarjökull med -1,7 grader. I befolkade områden var det kallast i Svartárkot, 1,7 grader.

I Reykjavík var medeltemperaturen under det gångna året 5,1 grader (0,8 grader över snittet för perioden 1961 till 1990), Hvanneyri 4,3 grader (jämförelse saknas), Bláfeldur 4,8 grader (jämförelse saknas), Stykkishólmur 4,5 grader (+1,0), Bolungarvík 4,1 grader (+1,2), Litla-Ávík 4,0 grader (jämförelse saknas), Blönduós 3,8 grader (jämförelse saknas), Grímsey 4,1 grader (+1,8), Akureyri 4,6 grader (+1,3), Grímsstaðir 2,1 grader (+1,7), Miðfjarðarnes 4,0 grader (jämförelse saknas), Skjaldþingsstaðir 4,6 grader (jämförelse saknas), Egilsstaðir 4,6 grader (+1,7), Dalatangi 5,2 grader (+1,7), Teigarhorn 5,1 grader (+1,4), Höfn 5,6 grader (jämförelse saknas), Fagurhólsmýri 5,7 grader (+1,1), Vatnsskarðshólar 5,9 grader (+0,9), Stórhöfði på Hemön 5,4 grader (+0,6), Árnes 4,4 grader (+0,8), Hjarðarland 4,2 grader (jämförelse saknas), Hveravellir 0,1 grader (+1,2), Eyrarbakki 5,0 grader (+0,9) och flygplatsen i Keflavík 4,9 grader (+0,5).

Här kan du läsa mer om vädret på Island.