
Coronautbrottet har slagit hårt både mot utrikesflyget från Keflavík och inrikesflyget från Reykjavík och andra isländska flygplatser. Men utrikestrafiken har drabbats ännu hårdare än inrikestrafiken. Tappet i Keflavík är så stort att det i maj var fler som flög från Reykjavík.
I maj förra året reste 580 701 personer från Keflavík medan 31 017 flög från Reykjavík. Men i år var resenärerna från Keflavík bara 4 064 medan de var 7 554 från Reykjavík. I vanliga fall brukar det vara omkring tjugo gånger så många som flyger från Keflavík.
Antalet passagerare från Keflavík minskade med hela 99,3 procent. Resenärerna från Reykjavík var 75,6 procent färre i år.
Den näst största inrikesflygplatsen var Akureyri med 3 686 resenärer - en minskning med 77,5 procent. Därefter följde Egilsstaðir med 2 167 passagerare - en nedgång med 71,5 procent.
Från Islands övriga inrikesflygplatser flög 1 594 personer - en tillbakagång med 80 procent.